Автоматизація опалення з використанням твердопаливних пелетних котлів

08/17/2022
від Євген Квітченко

З настанням холодів виникає питання, чим опалювати житловий будинок або комерційне приміщення.

В даному огляді ми розглянемо плюси та мінуси пелетного опалення, а саме застосування твердопаливних пелетних котлів та пелетних пальників для автоматизації опалення, а також використання котелень на пелетах для опалення приватного житлового будинку або комерційних приміщень, таких як станції техобслуговування, складські приміщення, виробничі приміщення пекарні, а також об'єктів соціального призначення, таких як школи, садки, лікарні.

Пелетне опалення

Ще кілька років тому ставлення до пелетного опалення і пелетних котлів було дуже прохолодним. Але зараз ситуація кардинально змінилася. Це пов'язано з підвищенням цін на газ та туманні перспективи його постачання, високою вартістю електроенергії, дизельного палива та одночасно зі зниженням цін на пелетні котли та пелетні пальники та розширенням їх асортименту. Опалення на пелетах стало доступнішим і попит на нього помітно зріс.

Котельня на пелетах – це чиста сучасна котельня, в якій встановлений пелетний котел (як приклад: пелетний котел BURNiT PelleBurn PLB 40) або твердопаливний котел (як приклад: твердопаливний котел BURNiT WBS Active) в комплекті з повністю автоматичним пелетним пальником: пелетний пальник BURNiT Pell 30). Для пелетних і твердопаливних котлів в комплекті з пальником в якості палива використовуються пелети - паливні гранули. По суті, пелети - це просто відходи деревообробної промисловості, які спресовані у формі гранул. Виготовляють їх без використання хімічних добавок, що робить цю продукцію екологічно чистою. Пелетне опалення відноситься до сучасних систем опалення.

Особливістю пелет є те, що при їх згорянні виділяється більше тепла, ніж від інших видів палива. Зокрема, при спалюванні 1 тонни пелет виділяється така сама кількість енергії, як і при повному згорянні 1,6 тонн дерева, 480 куб. метрів газу чи 500 л. дизпалива.

Завдяки цьому опалення пелетами може скласти конкуренцію іншим видам опалення (особливо опалення на дровах). І при цьому їхня вартість не схильна підвищення вартості, як, наприклад, вартість газу чи дизельного палива. Все це призводить до збільшення кількості приватних та громадських будівель, що використовують для свого обігріву дерев'яні гранули.

Пелетами опалюється понад 40% приватних будинків у Швеції, а до 2015 року цю цифру планується довести до 75%.

Види пристроїв для опалення будинків та інших приміщень пелетами

Пелетні каміни 

Пелетні каміни застосовують для обігріву окремо взятої кімнати або невеликого одноповерхового будинку. Потужність таких пристроїв становить від 6 до 30 кВт. 

Виділяють 3 види пелетних камінів:

  • Конвекційні (нагрівають лише повітря);
  • З додатковим водяним контуром для гарячого водопостачання (нагрівають повітря і воду);
  • Комбіновані (за їх допомогою проводиться опалення пелетами, дровами або брикетами).

Твердопаливні пелетні котли

Пелетний котел складається з наступних частин:

  • корпуси з блоком автоматики та відводами контуру опалення та димоходу;
  • спеціального пелетного пальника;
  • топки з теплообмінником та димарем (випускним колектором);
  • бункера для запасу пелет;
  • механізму подачі пелет (шнек, що подає) в пальник з бункера.

Пелетні котли дозволяють досягти високої автоматизації процесу опалення. Для цього часто застосовується електронний блок керування. З його допомогою можна встановити потрібний режим роботи на певний термін. Залежно від місткості бункера, термін самостійної роботи (без участі людини) може досягати 1-4 тижнів. Крім того, ряд моделей котлів деяких виробників оснащений GSM-модулем керування. Через нього за допомогою смс можна керувати котлом та стежити за його станом.

Ще одна особливість пелетних котлів – лямбда-зонд. Це датчик вмісту кисню у відпрацьованих газах. Ставиться він зазвичай перед димарем, у випускному колекторі. З його допомогою автоматика підтримує оптимальний режим горіння полум'я (за допомогою вентиляторів).

Виділяють такі види котлів на пелетах:

  • Твердопаливні пелетні котли, що працюють тільки на пелетах;
  • Твердопаливні котли, що мають можливість в екстрених випадках (несправність автоматики або пальника), тимчасово використовувати як паливо дрова або брикети. Для цього в них встановлені спеціальні грати;
  • Комбіновані твердопаливні котли (в них можна спалювати не лише пелети, а й дрова та брикети).

Особливості твердопаливних пелетних котлів

  1. Першою особливістю пелетних котлів є невеликий об'єм камери згоряння. Це пояснюється тим, що більшість робочих процесів протікає у конвективній частині пристрою.
  2. Друга особливість – це наявність спеціального пелетного пальника, який має вищий ККД порівняно з його аналогами у твердопаливних котлах інших типів. 
  3. Термін експлуатації може досягати двадцяти і більше років (щодо обладнання преміум-класу). Це третя їхня особливість. 
  4. Четверта особливість – високий рівень автоматизації. Автоматичне опалення на пелетах має на увазі не лише заданий рівень температури, а й автономну подачу палива. Завдяки цьому пристрій може працювати без участі людини. Наявність палива в оперативному бункері забезпечить функціонування протягом 7 діб (іноді і більше)

За наявності паливного складу (криниці з гідроізоляцією, контейнера біля будинку або спеціального призначеного ізольованого приміщення у самій будівлі) котел зможе самостійно працювати весь опалювальний сезон.

Плюси та мінуси опалення пелетами

Опалення будинку або виробничого приміщення пелетами, тобто пелетне опалення, має багато переваг. Ми наведемо лише основні переваги організації системи опалення на пелетах:

  • Застосування твердопаливних котлів у комплекті з пальниками або пелетних котлів дозволяє забезпечити високий рівень автоматизації системи опалення;
  • Твердопаливні пелетні котли не потребують спеціального обслуговування. Збирання золи можна здійснювати 1-2 рази на місяць. На великій кількості сучасних моделей реалізовано функцію автоматичного очищення;
  • Пелетні котли мають високий ККД, що дорівнює 70-95%;
  • Багато моделей пелетних котлів мають додатковий контур гарячого водопостачання;
  • Вибухо- та пожежна безпека;
  • Зручність при зберіганні та транспортуванні палива. Єдина вимога до приміщення, де здійснюється зберігання – сухість;
  • Відсутність неприємних запахів під час експлуатації;
  • Екологічність;
  • Опалення заміського будинку пелетами не вимагає погодження на підключення.

Ну а тепер про недоліки опалення пелетами. Їх не так багато, але вони є:

  • досить висока ціна самих пелетних котлів та пелетних пальників. Незважаючи на те, що останніми роками вона знизилася, все одно її сума значно перевищує вартість багатьох інших видів котлів (газових, електричних та деяких інших);
  • закупівля та доставка пелетів, а також сервісне обслуговування пелетних котлів може викликати певні труднощі (особливо у віддалених селищах).

Тепер Ви знаєте багато про пелетні котли та про опалення пелетами в цілому. Якщо Ви зважили всі за і проти і вирішили зробити свій вибір на користь пелетного опалення, Ми вас можемо тільки підтримати та запропонувати найкращі ціни на пелетні котли, пелетні пальники, пелетні каміни та твердопаливні котли, а також монтаж та налагодження даного обладнання з подальшим сервісним обслуговуванням. Адже з кожним роком бажаючих опалювати свій будинок чи виробниче приміщення пелетами стає дедалі більше і це добре!

Коментарі

Не знайдено дописів

Написати відгук